Waupaca Parks and Recreation Department
Calendar of events
Thursday, Jan. 19
Walking hours, open recreation, 7:30 a.m. to 8 p.m.
Learn and Burn, 3:45 p.m. to 5:15 p.m.
Friday, Jan. 20
Walking hours, open recreation, 7:30 a.m. to 6 p.m.
Noon hour recreation, basketball, 11 a.m. to 1 p.m.
Youth Center, 6 p.m. to 11 p.m.
Saturday, Jan. 21
Saturday Morning Basketball, 8 a.m. to noon.
Beginner Basketball, 1 p.m. to 2 p.m. (kindergarten), 2 p.m. to 3 p.m. (grades 1-2).
Open recreation, 1 p.m. to 6 p.m.
Youth Center, 6 p.m. to 11 p.m.
Sunday, Jan. 22
Open recreation, 1 p.m. to 5 p.m.
Monday, Jan. 23
Walking hours, open recreation, 7:30 a.m. to 8 p.m.
Noon hour recreation, basketball, 11 a.m. to 1 p.m.
Tuesday, Jan. 24
Walking hours, open recreation, 7:30 a.m. to 8 p.m.
Learn and Burn, 3:45 p.m. to 5:15 p.m.
Wednesday, Jan. 25
Walking hours, open recreation, 7:30 a.m. to 8 p.m.
Noon hour recreation, basketball, 11 a.m. to 1 p.m.
Men’s Basketball League, 6:30 p.m. to 9:30 p.m.
Men’s Basketball League
Wagner Tree Farm 7-0
Holly’s 6-1
Anderson Construction 4-3
J.R.’s 2-5
Schueller’s 1-6
Waupaca Foundry 1-6
Wagner Tree Farm 93, Waupaca Foundry 65; Scheueller’s 42, J.R.’s 41; Holly’s 62, Anderson Construction 49.
Senior Center Pool League
Rod Frankovis 29-1
Quinten Johnson 26-3
Dennis Looker 23-5
Dan Scherck 23-7
Dave Hanson 22-7
Bill Rhodes 21-6
Bob Dickerson 21-7
Fred Adkins 20-7
John Smith 19-10
Darrel Dunbar 19-11
Tom Barden 19-11
Ray Moros 18-10
Bob Mather 17-9
Lee Thompson 17-11
Dan Geyser 17-12
Carrol Johnson 17-13
Dennis DeGodt 16-12
Arden Sellin 16-13
Ken Durrant 15-14
Harley Dunbar 15-14
Mo Dupuis 14-15
Bob Tronsen 14-15
Steve Kinison 14-16
Don Miller 13-11
Wayne Neubauer 13-14
Duane Koehler 13-17
Dale Barlow 12-16
Hank Nielsen 12-17
Gary Grant 12-18
Dennis Sheehan 12-19
Marv Shively 11-19
Charlie Johnson 11-20
Del Tysdal 10-15
Dave Harmon 10-19
Clarence Peters 10-20
Jack Sweeney 8-20
Phil Krause 8-21
Del Dieck 7-19
Bill Ledger 5-22
Bill Stinemates 5-24
Bill Czappa 4-24
Pool
Waupaca Leagues
Thursday Night Men’s
A Division
Courtside 77-40
Nelsons’ Strike Zone 66-51
Ballpark 1 63-54
Country Inn 62-55
The Place 1 56-52
J.R.’s 1 58-59
Schueller’s 1 54-63
Ballpark 2 51-66
Hideout 2 47-70
Wally’s 42-66
Jan. 12 results: Courtside over Hideout 2, 7-2; Ballpark 1 over J.R.’s 1, 7-2; Schueller’s i over Ballpark 2, 6-3; Nelsons’ Strike Zone over Country Inn, 6-3; The Place 1 vs. Wally’s to be made up at later date.
B Division
Club 22 93-42
J.R.’s 2 84-51
The Place 2 79-56
Julie’s Crystal Lounge 79-56
Waupaca Bowl 76-59
Speakeasy 1 75-60
Paca Pub 67-68
Schueller’s 3 67-68
Schueller’s 2 65-70
Chain Bar & Grill 63-72
Jan. 12 results: Club 22 over J.R.’s 2, 5-4; Waupaca Bowl over Julie’s Crystal Lounge, 5-4; Schueller’s 3 over Chain Bar & Grill, 6-3; The Place 2 over Schueller’s 2, 6-3; Speakeasy 1 over Paca Pub, 7-2.
Wednesday Women’s
Wins: Wally World, 59; Ballpark, 59; Speakeasy, 58; Julie’s Crystal Lounge, 54; J.R.’s, 50; The Place, 49; Wally’s, 47; Waupaca Bowl, 43; Club 22, 43; Courtside, 41; Hideout 2, 37.
Darts
Lutheran Dartball
Zion (Manawa) 5-1
Immanuel (Waupaca) 5-1
St. Paul’s (Manawa) 5-1
St. Mark’s (Symco) 3-3
Trinity (New London) 3-3
St. Peter’s 1 (Weyauwega) 2-4
Trinity (Waupaca) 2-4
Scandinavia 1-2
St. Peter’s 2 (Weyauwega) 1-5
Emmaus (Lind Center) 0-3
Jan. 12 results: Immanuel over St. Mark’s, 3-0; St. Paul’s over St. Peter’s 1, 3-0; Zion over Trinity (Waupaca), 2-1; Trinity (New London) over St. Peter’s 2, 2-1; Emmaus at Scandinvia (did not play).
Jan. 19 schedule: Trinity (Waupaca) at Scandinavia, St. Peter’s 1 at Immanuel, St. Paul’s at Zion, Trinity (New London) at Emmaus, St. Mark’s at St. Peter’s 2.
Weekly top hitters: Lloyd Bauer, .667; Joel Kempfert, .615; Ron Flohr, .571; Woody Haag, .538.
Bowling
Waupaca Bowl
Primetimers
Jan. 4: High game: Dave Petersen, 191; Peg Tiedt, 193; Lincolns, 839. High series: Bill Yakich, 530; Linda Yakich, 494; Barracudas, 2,426.
Monday Night Ladies
Rockettes 12-2
Hitching Post 12-2
Entertainers 7-7
Farmers State Bank 7-7
Spare Parts 4-10
Jolly Three 0-14
Jan. 2: High game: Jean Button, 190; Farmers State Bank, 604. High series: Jean Button, 524; Farmers State Bank, 1,735.
Wednesday Night Ladies
Waupaca Bowl 6-2
Otter Girls 5-3
Wacky Women 5-3
Up North Girls 4-4
Dockside Designs 3-5
Wilderness Sawing 3-5
Paca Pub 3-5
Gary’s Piggly Wiggly 3-5
Jan. 4: High game: Donna Otter, 212; Otter Girls, 826. High series: Marge Seis, 533; Waupaca Bowl, 2,380.
Monday Fun
Jan. 2: High game: Chris Kail, 179; Snapdragons, 800. High series: Carol Anderson, 455; Snapdragons, 2,307.
Thursday Night Major
First National Bank 27-7
Krumbs 25.5-7.5
Much Construction 22-12
Jack’s Corner Bar 15-19
Waupaca Bowl 9.5-24.5
Niemuth’s 2-32
Jan. 5: High game: Tony Binley, 265. High series: Tony Binley, 747.
Guys & Gals
Misfits 20-12
Holly Balls 18-14
T-S Strikers 15-17
One Strike Away 14-18
4 Ws 13-19
Unscripted 11-21
Dec. 10: High game: Steve Weller, 212; Marge Seis, 188; Unscripted, 937. High series: Steve Weller, 558; Marge Seis, 451; Unscripted, 2,612.
Half-time Time
BS’ers 21-7
Just us “4” 21-7
I Don’t Know 17-11
Quarter Crappin 14-14
**** Happens 12-16
Bar Flies 11-17
Team Yonke 10-18
3 Queens and Jac 6-22
Dec. 17: High game: Matthew Hablewitz, 238; Tracy Hablewitz, 222; 3 Queens and Jac, 909. High series: Marc Soerens, 625; Tracy Hablewitz, 588; Just us “4,” 2,695.
Saturday Juniors
Nat Crackers 8-0
All Girl Revolution 7-1
JJAW 5-3
Pinheads 4-4
Pinbusters 4-4
KECC 4-4
Cannon Balls 0-8
Indians 0-8
Jan. 7: High game: Elementary School: Amber Peterson, 143; Wyatt Nelson, 148. Middle School: Emily Yonke, 177; Roberto Razo, 169. High School: Kaylee Biba, 189; Jake Volz, 194. High series: Elementary School: Amber Peterson, 385; Wyatt Nelson, 395. Middle School: Emily Yonke, 495; Jakob Stedman, 473. High School: Kaylee Biba, 559; Jake Volz, 461.
Tuesday Seniors
Team 3 8-4
Team 2 8-4
Team 1 5-7
Team 4 3-9
Jan. 3: High game: Keith Murie, 180; Marlee Korleski, 177; Team 2, 778.. High series: Keith Murie, 472; Lois Waddell, 432; Team 3, 2,268.
Nelsons’ Strike Zone
Chain o’ Lakes Mixed
AEI of Waupaca 72-40
Chimney Inn 68-44
Julie’s Crystal Lounge 67-45
John’s Cus. Upholstery 54-58
Filling Station 47-51
Dean’s Pro Shop 51-61
Recon Boats 48-64
Nelson’s Shell 34-78
Dec. 30: High game: Andy Helgeson, 284; Kim Nelson, 245; Chimney Inn, 759. High series: Dusty Nelson, 746; Kim Nelson, 651; Chimney Inn, 2,171.
Friday Morning Seniors
First National Bank 9-3
Nelsons’ Strike Zone 7-5
First State Bank 6-6
Equalizers 6-6
Old Timers 5-7
Alley Cats 3-9
Jan. 6: High game: Butch Ehrenberg, 258; Candy McConkey, 189; Equalizers, 1,065. High series: Butch Ehrenberg, 588; Candy McConkey, 458; Equalizers, 2,959.
Wednesday Business
Persons
Courtside 12-2
Dain’s Gen. Contracting 12-2
Niemuth’s 10-4
Jim’s Mobil 7-7
Nelsons’ Strike Zone 5-9
Julie’s Crystal Lounge 4-10
Dean’s Pro Shop 4-10
High game: Dean Nelson, 250; Kris Behm, 182; Nelsons’ Strike Zone, 1,200. High series: Dean Nelson, 767; Mary Wanty, 495; Nelsons’ Strike Zone, 3,297.
Nelsons’ Mixed Couples
Fab 4 27-5
Doesn’t Matter 21-11
Team 4 20-12
Fixers 18.5-13.5
Nelly 15-17
Ohh Mann 11-21
That’s OK 9-23
Jan. 7: High game: Steve Cook, 266; Barb Nelson, 184; Fab 4, 815. High series: Steve Cook, 670; Barb Nelson, 514; Nelly, 2,778.
Friday Nite 3-Person
Nelsons’ Strike Zone
Bi-Polar Rollers
Loehrke’s Trading Post
Night Shift
John’s Custom Upholstery
Jan. 6: High game: Adam Kluender, 273; Night Shift, 694. High series: Dean Nelson, 704; Nelsons’ Strike Zone, 1,956.
Monday Night Majors
Dean’s Pro Shop 44.5-7.5
Blush Pictures 30-22
Smith’s Steak House 20.5-31.5
AEI of Waupaca 9-43
Jan. 9: High game: Andy Helgeson, 279; Kim Nelson, 195; Dean’s Pro Shop, 692. High series: Andy Helgeson, 691; Erin Minton, 553; Dean’s Pro Shop, 1,875.
Koffee Klutsch
Lind Ctr. Greenhouse 90-43
Pete’s Lawn & Garden 87-46
Lederhaus Drywall 75-58
Andersen Trophies 70-63
Leroy’s Recycling 62-71
Jan. 10: High game: Linda Laursen, 245; Pete’s Lawn & Garden, 583. High series: Linda Laursen, 589; Leroy’s Recycling, 1,690.